Lietuvos Rytas novi je prvak Evrope

Lietuvos Rytas Vilnius - Stella Azurra Rome 76:71

Lietuvos Rytas novi je juniorski prvak Evrope. U finalnom susretu bili su bolji od Stella Azurra Rome rezultatom 76:71.

Mladi košarkaši Lietuvos Rytas su do finala došli vrlo uvjerljivo. Savladali su Real Madrid, Mega Bemax i akademiju Pariza. Ništa manje nije uradila ni Stella Azurra Roma. Poraz su nanijeli Joventutu, Crvenoj Zvezdi i Bayernu. Svi ovi rezultati su govorili da bi finale moglo biti izuzetno zanimljivo, što je na kraju i bilo.

Susret su bolje otvorili košarkaši Rytasa. Napravili su seriju od 6:0. Stella Azurra je vrlo brzo došla do rezultatskog priključka, a na minut do kraja prve četvrtine rezultat je glasio 16:16. U finišu bolje su se snašli košarkaši Rytasa i na prvi odmor otišli sa prednošću od 21:16. Novo izjednačenje Stella Azurra je napravila sredinom druge dionice 25:25, zatim je uslijedila serija do 7:0 igrača Rytasa, te su tu prednost uspjeli sačuvati do kraja poluvremena 38:31.

U nastavku susreta Lietuvos Rytas dolazi do velikih 50:37 na četiri minute do kraja susreta i činilo se da Stella Azurra nema snage za povratak. Ipak, do kraja perioda sveli su protivnika na samo 5 ubačenih poena, dok su oni ubacili 13 poena. Posljednjih deset minuta ulazi se sa rezultatom 55:50 za Lietuvos Rytas. U više navrata Stella Azurra dolazi na zaostatak do dva poena, ali Rytas je skoro uvijek uzvračao poenima. Novo izjednačenje italijani prave na minut do kraja susreta 69:69. Sirvydis Deividas pogođenom torjkom donosi vodstvo Rytasu 72:69. Pokušali su italijani brzim faulovima da zbune protivnika, ali bezuspješno. Sigurni su bili sa slobodnih bacanja i na kraju odnijeli naslov prvaka Evrope.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bili su Marek Blažević sa 20 i Sirvydis Deividas sa 18 postignutih poena. U redovima Stella Azurre istakli su se Luka Conti sa 22 i Dalph Adem Panopio sa 18 postignutih poena.