Furiozni finiš treće četvrtine donio Španiji polufinale Eurobasketa

Njemačka – Španija 72:84

(19:16, 14:18, 20:31, 19:19)

Košarkaška reprezentacija Španije prvi je polufinalista Eurobasketa 2017.

Aktuelni šampion Evrope uspio je da savlada Njemačku, zahvaljujući sjajnoj igri u finišu treće četvrtine.

Njemačka je fantastično otvorila meč i nakon nepunih pet minuta imala je devet poena prednosti (11:2). Međutim, nakon tajm-auta, koji je zatražio Skariolo, crvena furija se konsolidovala i uspjela da se primakne na pristojan deficit od tri poena na kraju prve dionice.

Španija je sredinom druge dionice serijom 9:0 preuzela vodstvo, ali su Nijemci do kraja poluvremena smogli snage da ostanu u igri.

U trećoj četvrtini vodila se izjednačena borba, a ekipe su se smjenjivale u vodstvu. Ipak, Španija je serijom trojki (Sastre, Rodrigez, Mark Gasol, koji je pogodio tri puta), uspjela da stekne velikih +12 (65:53), prije posljednjih 10 minuta igre.

U četvrtom kvartalu, Njemačka je uglavnom preko Šrodera pokušavala da se približi i priprijeti Španiji, ali su braća Gasol zaigrala na nivou i odbila svaki napad protivnika.

Mark Gasol predvodio je Španiju sa 28 poena i 10 skokova, dok je Pau Gasol ubacio 19 koševa.

Kod Nijemaca istakao se Denis Šroder sa 27 poena i osam asistencija.

Španija će u polufinalu, u četvrtak, 14. septembra od 20.30 časova, igrati sa boljim iz duela između Slovenije i Letonije.

Izvor: sportskacentrala.com