Triler u Istanbulu: Revolveraški obračun pripao Sloveniji

Slovenija – Letonija 103:97

(34:23, 17:32, 25:11, 27:31)

Slovenija je drugi polufinalista Eurobasketa 2017.

Izabranici Igora Kokoškova nadigrali su Letoniju u sjajnoj utakmici u Istanbulu.

Na samom startu susreta obje ekipe su pokazale zavidan šuterski repertoar. Ipak, Slovenija je u drugom dijelu prve dionice nastavila da rešeta koš protivnika, dok su Letonci stali, što se odmah odrazilo na razliku. Slovenija je za 2,3 minuta napravila plus 15 (30:15). I pored pet pogođenih trojki Letonije u prvih deset minuta Slovenci su na kraju prve četvrtine imali prednost od 11 razlike.

Obje ekipe su nastavile sa sjajnom igrom u napadu i u drugom periodu. Letonci su korak po korak topili prednost Slovenija, da bi serijom 11:2 u samom finišu stekla prednost do odlaska na odmor. Prednjačili su braća Bertans. Interesantno je da je Letonija seriju napravila po izlasku najboljeg igrača Porzingisa.

Po povratku sa odmora ponovo su se uloge zamijenile. Slovenija je brutalnom serijom od 16:2, preuzela konce igre u svoju korist. Puleni Ainarsa Bagackisa su uspjeli da se na kratko vrate i priđu na -5 (64:69), ali je uslijedio sjajan finiš treće dionice jedne od dvije neporažene ekipe na šampionatu Evrope, i u posljednjih deset minuta Slovenija je ušla sa deset poena prednosti. Dragić, Donćić i Rendolf su dirigovali orkestrom “janeza”.

Letonija se ponovo vratila u igru nakon trojke Davisa Bertansa, a potom je njegov brat Dairis smanjio na 81:79, 6.01 minuta prije kraja utakmice. Kokoškov je tada uzeo tajm-aut, a Dončić je sa pet poena (uz nevjerovatnu trojku), ponovo donio Sloveniji sigurniju prednost. Pridružio se i Dragić, mada ni Letonci nisu popuštali. Porzingins je sa pet uzastopnih poena utakmicu odveo u triler završnicu. Letonija je imala i napad za vodstvo, ali ga nije iskoristila, a Slovenci su u finišu preko Dragića i Dončića došli do istorijske pobjede. Na kraju meča su se pokoškali Rendolf i Porzingis.

Luka Dončić je ubacio 27 poena za pobjednike, Goran Dragić je dodao 26, Klemen Prepelič je upisao 17, a Entoni Rendolf je zabilježio 16 koševa i devet skokova.

Na drugoj strani briljirao je Kristaps Porzingis sa 34 poena. Davis Bertans je postigao 23, a njegov brat Dairis 12 koševa.

Slovenija će se u polufinalu sastati sa selekcijom Španije u četvrtak, 14. septembra od 20.30 časova.

Izvor: sportskacentrala.com