Bogdanova kancona za adio Italijanima, Srbija će se boriti za medalju!

Srbija – Italija 83:67

(18:17, 26:16, 15:15, 24:19)

Najboljom igrom u dosadašnjem toku šampionata, Srbija je pobjedila Italiju, i izborila plasman u polufinale, i borbu za medalju. Samo u prvih deset minuta bilo je grča u igri Stbije, ali kako je utakmica odmicala, fantastičnoj odbrani, pridodat je i tečan napad, a posebno je zapažen bio skok u napadu košarkaša Srbije, pa pokušaj Italijana da se trojkama drže u igri, nije imao šansu za uspjeh.

Početak obje reprezentacije nije bio najbolji, posebno u napadu, gdje nikako nisu uspijevali da pronađu put do koša. Italijani su poslije trojke Datomea poveli sa 5:0. Srbija je prve poene postigla poslije 4 i po minuta igre, a učinio je to Bogdan Bogdanović. Prvo vodstvo Srbije vidjeli smo u 7. minuti, poslije polaganja Vase Micića. Italija je forsirala šut za tri poena, a plejmejkeri Srbije trudili su se da loptu spuštaju na centre, gdje su imali očiglednu prednost u odnosu na protivnika. Ubacili su Filoj i Belineli vezane trojke, pa su Italijani okrenuli na 16:12, međutim, zahvaljujući ranom bonusu protivnika, Srbija je odličnim izvođenjem penala dobila prvu dionicu 18:17.

Prednost Srbije počela je da raste od početka druge četvrtine. Prvo 24:20, pa 30:25, poslije zakucavanja Marjanovića u 15. minuti. Već u sljedećem napadu je Jović ukrao loptu i položio za , tada maksimalnih +7. Odbrana Srbije je dobro funkcionisala, osim kada je u pitanju bio šut za tri poena. Na drugoj strani, Srbija je prvu trojku ubacila preko Lučića, i poveli sa 35:27. Kapiten Mačvan je ubacio još jednu, i stigli su do +11, koje su Italijani brzo spustili sa dvije uzastopne trojke. Fantastičnom realizacijom slobodnih bacanja, 16 od 16, Srbije je uspjela da prvo poluvrijeme dobije sa 44:33.

Ništa novo ni na otvaranju drugog poluvremena, Italijani i dalje pucaju trojke, a Srbija strpljivo gura loptu pod koš, gdje na početku dominira Ognjen Kuzmić. Lakim poentiranjim ispod table, Srbija je stigla na +15, na polovini trećeg perioda, a pogodio je Vladislav Lučić. Uslijedio je period nešto slabije igre selekcije Srbije, pa su Italijani lako poentirali, i serijom 9:2, stigli na -8, igrao se 18. minut. Tada je Etore Mesina dobio tehničku grešku, u pravom trenutku za Srbiju, jer je Mačvan vezao četiri poena. Srbija je uspjela da sačuva prednost od 11 poena.

Poslije tri minuta igre u posljednjih deset minuta, Srbija je prednost uvećala za dva poena. Bogdanović je ubacio 4, a Milosavljević dva, dok su Belineli i Biliga pogađali za ”azure”. Velika predost naših komšija bio je i skok, pogotovu u napadu, pa su već sakupili 12 ofanzivnih. Sa Italijanima nikad ne treba biti opuštanja, i trojkom Belinelija i dvojkom Datomea, spustili su razliku na -8, a ostalo je bilo još pet minuta do završetka. Poslije tajm auta koji je zatražio Đorđević, Srbija je odgovorila trojkom Bogdanovića, njegovom prvom, ali izuzetno važnom. Još jedan sjajan ulaz Bogdanović, pa skok u napadu Kuzmića i Mačvanova bacanja, nakon grubog faula Heketa, i tri minuta prije kraja Srbija je imala +13. Šlag na tortu stavio je Bogdanović, odličnim prodorom, i košem uz faul, za 77:61. Desetak sekundi kasnije, i Lučić je zakucavanjem, iz dubokog ofsajda, pdigao publiku na noge, a Italijanima zakucao i posljednji ekser u sanduk sa kojim će se vratiti na Apenine. Na kraju je bilo 83:67 za Srbiju.

Odličnom igrom u posljednjoj četvrtini Bogdanović je stigao do 22 poena uz 6 skokova i 4 asistencije. Milan Mačvan je dodao 13 koševa i 6 uhvaćenih lopti, Lučić 11 poena, a Marjanović 10, uz 7 skokova.

Kod Italijana Belineli je ubacio 18 koševa, a dvocifren je bio još samo Datome sa 15 poena.

Izvor: sportskacentrala.com