Rezultati 22. kola Prvenstva BiH

Rezultati utakmica posljednjeg kola Lige 11

1) BOŠNJAK - SPARS ZIRAAT BANK 85:114 (22:31; 15:28; 24:27; 24:28)

Košarkaši Sparsa slavili su ubjedljivu pobjedu na gostovanju kod Bošnjaka rezultatom 114:85. Košarkaši Sparsa su u duel ušli kao veliki favorit, a već u prvoj četvrtini opravdali su svoju ulogu favorita. Prvu četvrtinu je gost riješio u svoju korist rezultatom 31:22. Do poluvremena, utakmica je već bila riješena, a Spars je poveo rezultatom 59:37. Naravno, domaći tim nije imao adekvatan odgovor na igru Sparsa ni u trećoj četvrtini, ali gosti su ipak zaigrali nešto manjim intenzitetom. Treća četvrtina je tako okončana rezultatom 86:61. Do kraja meča, Spars je dominirao i slavio je pobjedu rezultatom 114:85. Spars će takmičenje u regularnom dijelu sezone okončati na drugom mjestu na tabeli, dok je Bošnjak u vrlo teškoj poziciji na drugom kraju tabele. Milutin Đukanović je predvodio Sparse do pobjede sa 23 poena.

2) ŠIROKI - MLADOST 87:80 (20:18; 29:28; 26:16; 12:18)

Košarkaši Širokog pobijedili su Mladost u susretu 22. kola prvenstva BiH rezultatom 87:80. Interesantan meč viđen je na Pecari, a na kraju je za nijansu bolji bio domaći klub koji je upisao novi trijumf. Većim dijelom prvog poluvremena igrala se izjednačena košarka. Na poluvremenu je Široki imao tri poena prednosti (49:46), a pobjednika ovog duela je odlučila treća dionica. Ovaj dio igre domaći košarkaši dobijaju (26:16) i u posljednji period ulaze sa odličnih 13 poena prednosti, 75:62. Iako je Mladost bila bolji rival u posljednjoj četvrtini do preokreta nije mogla. Široki je priveo meč kraju i slavio je pobjedu. Do trijumfa je domaće vodio Jamar Cromer sa 24 poena, novoprodišli Elijah Macon je ubacio 18 poena i bio je bez promašaja, dok je na drugoj strani Mijović ubacio 16, a Aleksić 15 koševa.

3) ZRINJSKI - RADNIK BN BASKET 90:69 (24:21; 18:10; 28:21; 20:17)

Košarkaši Zrinjskog su slavili pobjedu u posljednjem kolu košarkaške Lige 11 za muškarce. Zrinjski je goste savladao rezultatom 90:68. Mostarski tim je upisao svoju 17. pobjedu u sezoni i osigurao je prvo mjesto na tabeli pred početak doigravanja u Ligi 6, koje mu donosi barem moralnu satisfakciju. Zrinjski je očekivano od početka susreta bio dominantan tim i već do poluvremena je gotovo u potpunosti riješio utakmicu. Domaći su nakon prve četvrtine vodili rezultatom 24:21, da bi u drugoj ta prednost znatno porasla. Na poluvrijeme se otišlo pri vodstvu Zrinjskog od 42:31. Do kraja susreta prednost mostarskog tima je nastavila rasti, a već nakon treće četvrtine Zrinjski je vodio rezultatom 70:52, da bi na kraju slavio još uvjerljiviji trijumf rezultatom 90:68. Najefikasniji u redovima pobjedničkog tima bio je sjajni Sven Smajlagić, koji je zabilježio 25 poena, 12 skokova i 4 asistencije. Kod gostiju su najbolji bili Damjan Milošević i Luka Jovanović sa po 12 poena. Jovanović je zabilježio tri skoka i dvije asistencije, a Milošević identičan broj skokova uz asistenciju manje.

4) KAKANJ - STUDENT 84:54 (25:16; 15:15; 18:11; 26:12)

Kakanjski košarkaši su pred domaćom publikom savladali mostarski Student rezultatom 84:54. Pandžina ekipa je sjajno ušla u susret i već nakon 10 minuta imala prednost od devet poena, a ovu prednost je zadržala i do odlaska na odmor (40:31). U nastavku susreta Pandža je sjajno rasporedio minutažu za sve košarkaše koji su konkurisali za ovaj meč, a svi su se osim Darka Talića koji nije ulazio na parket upisali u listu strijelaca. Treći period igre pripao je ekipi Kaknja rezultatom 18:11, kao i posljednjih 10 minuta koje su domaći košarkaši dobili rezultatom 26:12 i na kraju zasluženo slavili sa 30 poena razlike u ovom meču. Najefikasniji igrač na susretu bio je Željko Palavra sa 23 poena. Milivoje Božović dodao je 13 poena uz 5 skokova za nepunih 18 minuta provedenih na parketu. Svi igrači Kaknja koji su dobili priliku za igru u ovom susretu upisali su se u strijelce. U mostarskom timu Berin Gudić je ubacio 20 poena uz 10 skokova, dok je dvocifren učinak imao i Mario Barbarić koji je ubacio 10 poena. Ovom pobjedom ekipa Kaknja je ligu 11 okončala na četvrtoj poziciji, a već za sedam dana će u ligi 6 za prvaka BiH pred domaćom publikom ugostiti mostarski Zrinjski.

5) SLOBODA - ROYAL BOSNA 75:66 (27:13; 18:19; 16:17; 14:17)

U susretu 22. kola prvenstva BiH za košarkaše, u Tuzli je ekipa Slobode pobijedila Royal Bosnu rezultatom 75:66. Susret nije imao rezultatski značaj, ali je zbog rivaliteta dva kluba uzbuđenja bilo na pretek. Domaći su odlično otvorili prvu četvrtinu koju su, prvenstveno zahvaljujući dobroj odbrani, riješili u svoju korist s 27:13, a dvije minute prije toga vodili su 22:4. Naredne dvije četvrtine protekle su u izjednačenoj igri, a gosti su u 29. minuti uspjeli smanjiti prednost Tuzlaka na svega 7 poena 52:47 pogotkom Šturanovića sa linije slobodnih bacanja. Pred kraj ove četvrtine bilo je varnica na parketu koje je izazvao Edin Rešidović namjernim faulom nad Nedžadom Muratovićem, bilo je naguravanja, ali su se strasti brzo smirile. U posljednjem dijelu igrači Ivana Velića odigrali su ponovo dobro, poveli su u 32. minuti pogotkom Enesa Latifagića sa 66:49 i više nije bilo dileme o pobjedniku. Gosti su u nastavku susreta samo uspjeli ublažiti poraz. U ekipi OKK Slobode najefikasniji su bili Almir Hasandić sa 19, te Marko Rikalo sa 15 i Enes Latifagić 13 poena. U ekipi Bosne Royal Maksim Šturanović je ubacio 23, a Draško Knežević 19 poena.