Liga 6 za prvaka BiH - 7. kolo: Spars - Sloboda

Ritas deklasirao Monako za četvrtfinale Eurokupa

Prošlonedjeljna pobjeda u “Pioniru” ispostavilo se, bila je ključna za plasman košarkaša Ritasa u četvrtfinale Eurokupa.

Litvanski tim je u posljednjem kolu, pred više od 8.000 svojih navijača u Simens areni, deklasirao Monako i obezbjedio plasman u četvrtfinale. Ritas je na početku utakmice “zaskočio” goste, poveo sa 17:2 i do kraja utakmice nije dozvolio protivniku ozbiljniji povratak u susret.

Di Džej Sili je sa 21 poenom predvodio litvanski tim, a još jednu sjajnu partiju odigrao je Parahovski koji je utakmicu završio sa 18 poena i 11 skokova. Kikanović sa 17 i Gladir sa 16 poena bili su najefikasniji u Monaku.

Ritas će, kao drugoplasirani tim u grupi E, u četvrtfinalu Eurokupa igrati protiv Valensije, dok Monako završava takmičenje.

Uniks je u direktnom okršaju za prvo mjesto u grupi H ubjedljivo pobjedio Andoru i “izabrao” Lokomotivu Kuban za protivnika u četvrtfinalu.

Neizvijesnosti je u Kazanju bilo samo u prvoj četvrtini, koja je pripala gostima. U nastavku je dominirao Uniks, koji je Andori u preostale tri četvrtine dozvolio da postigne samo 32 poena.

Morgan sa 16 i Henri sa 14 poena bili su najefikasniji kod pobjednika, a Dijanje sa 12 i Albisi sa 10 u španskom timu.

Ostale utakmice posljednjeg kola Top 16 faze nisu imale rezultatski značaj, a vrijedi izdvojiti sjajnu rolu Dragana Apića u pobjedi Lokomotive nad Ulmom. Doskorašnji centar FMP-a je sa 18 poena, šest skokova, dvije asistencije i tri ukradene lopte predvodio tim iz Krasnodara do trijumfa.